Paskutinis mėnuo: 6/7/8

Kovo 6. ketvirtadienis.

Ketvirtadieniai šį semestrą man yra kūrybinio rašymo diena: dalyvauju kassavaitinėse dirbtuvėse, kurias veda mano universiteto Creative Writing programos magistrantai ir doktorantai. Baisiai džiaugiausi pakliuvusi, buvo neva labai daug norinčių ir didelis konkursas, ir pirmas savaites visai negailėjau nuo mokymosi nuvogtų ketvirtadienių vakarų, nes tikėjausi labai daug išmokti ir prisigaudyti naujų idėjų. Kaip jau supratot, kitas žodis bus BET. Bet bet bet koją bet kokiam tobulėjimui atkakliai kiša visus pirmuosius studijų metus stebinęs, vėliau žavėjęs, vėliau truputį net ir perimtas, bet dabar galiausiai iki negalėjimo užknisantis Britiškas Mandagumas. Žinoma, tikiu/tikiuosi, kad iš tiesų studijuodama kūrybinį rašymą būčiau kiek kitoje aplinkoje – tarp kritiką tiek išsakyti, tiek priimti mokančių žmonių, kurie patys žino, kokios svarbios ir naudingos gali būti pastabos. O dabar per porą užsiėmimų netrukau įsipatoginti pozicijoje vienintelio žmogaus, kuris iš tikrųjų nutuokia, kaip tokios dirbtuvės turi vykti, ir iš tokios pozicijos, žinoma, man menka nauda. Dirbtuves veda doktorantė iš Lenkijos – tuo iš pradžių labai džiaugiausi ir laukiau netikėtų atradimų (o dar ir negimtakalbiško susišnekėjimo), bet kai pamačiau hipsterių “kultūros“ sužalotą moterį, supratau, kad viltis bent trumpam reikia atidėti į šoną. Ir nereikia aiškinti, kad nespręsčiau apie žmogų iš išvaizdos – jei moteris vaikštinėja su mediniu paukščio pavidalo pakabuku, pabrėžtinai senoviniais retro vintažiniais akinių rėmeliais (kurie šiaip, žinoma, yra visiškai nauji), nešiojasi popierius papkutėse su pelėdom ir plaukus dažo lapės kailio raudonumo spalva, man kažkaip sunku iš jos lūpų klausytis apie “didįjį jos guru Beketą“. O dar sunkiau žiūrėti, kai ji linksi studentams, iš savo nesibaigiančių mandagumo klodų žvejojantiems pagyras kažkokio berniuko eilėraščiui pavadinimu “For James who’s probably fucked“. Po tokių galvos linksėjimų vėliau ir randasi visokios sudaužytos viltys, o viešoji erdvė prisipildo kažkokių literatūra apsimetančių dalykų, kurie yra skirti nežinia kam, bet tikrai ne rimtam skaitymui.

Kovo 7. penktadienis.

Dėl šiandienos taip nervinausi visą mėnesį prieš tai, kad atsikėliau matyt išeikvojusi nervinimosi atsargas; vis dėlto nesusilaikiau ir eidama į universitetą išsitraukiau konspektus – tipo, gal pasikartosiu būtent tai, ko prireiks tam nelaimingam čekų kalbėjimo egzaminui. Taip seniai buvau laikiusi egzaminą žodžiu, kad iš dalies jaučiausi kaip mokykloje; penkios minutės paskrebenti ką nors ant popierėlio ištraukta tema, tada kalbėjimas, atsakymai į klausimus kalbant labiau tai, ką apima žodynas, o ne tai, ką iš tiesų nori pasakyti; tada tarimo ir teksto suvokimo užduotys. Ir tada – – viskas, mano čekų kalbos studijos Glasgow baigtos. Vis dar neišsprendžiu klausimo, kaip ir ką su čekų kalba daryti kitais metais – pati pakankamai tikrai nesimokysiu, o apie sistemą išvis nėra ko svajoti, bet nepažįstu nieko, kas Vilniuje tuo užsiimtų. Jei kas nors ką nors žinot – pyptelkit.

Po egzamino susitikau su drauge iš Suomijos Leena, kuri atvažiavo kelių dienų atostogoms; paskutinį kartą ją mačiau vasarą Prahoje, todėl kurį laiką maloniai murkdėmės sentimentuose. Per gerą pusmetį, pasirodo, žmogaus gyvenime įvyksta nenormaliai didelis kiekis dalykų, ir klausimas “kaip gyveni“ nesimačius pusmetį tampa kažkoks bereikšmis. Leena papasakojo, kad grįžusi į Suomiją irgi bandė toliau mokytis čekų kalbos, bet neatlaikė – per daug pyko ant visų kursiokų, kuriems pirmoji kelionė į Prahą dar tik prieš akis, per daug visokių sentimentalybių buvo kiekviename žodyje. Man, žinoma, nelabai suprantamas toks baisus susiasmeninimas – jei į visus dalykus, kuriuos studijuoju, reaguočiau šitaip emocionaliai, būčiau seniai išprotėjus ir iš esmės nieko neišmokus, nes kas iš to, kad mergaitės žiūrėdamos filmą apie Lenkijos žydus verkia, o  knygos, parašytos po kruvinos Kongo krizės, skaityti negali, nes joms per stipru – nėra ko tada studijuoti pokolonijinės kultūros arba literatūros, parašytos Franko režimo metu. Man visada kažkokia mistika buvo priespaudinių arba trauminių literatūrų studijavimo motyvacija – kartais atrodo, kad žmonės pasirenka dalykus dėl jiems patiems nežinomų priežasčių ir paskui nežino, ką su jais daryti. Ogi pirmiausia nustoti viską sentimentalizuoti.

Kovo 8. šeštadienis.

Su Leena nuvažiavom į St Andrews, kur vyksta “didžiausias Škotijoje“ (rašau kabutėse, nes niekada neaišku, kiek tokiom etiketėm galima pasitikėti) poezijos festivalis baisiai gudriu pavadinimu StAnza. Man didysis festivalio atradimas buvo kroatas Tomica Bajsić, dalyvavęs Kroatijos nepriklausomybės kare, jo metu praradęs artimiausius draugus ir iš prozos persiorientavęs į poeziją. Nuostabi stiprybė ir kartu – pažeidžiamumas, kai žmogus skaito kalba, kurioje tarsi ne visai savimi pasitiki. Įdedu eilėraščio, kurio iki šiol negaliu pamiršti, vertimą; garbės žodis, jei mokėčiau kroatiškai, tikrai norėčiau jį išversti į lietuvių kalbą.

Tomica Bajsić
THE WOUNDED MAN IS TEMPTING GOD

I wandered around the forest of the enemy kingdom
and stumbled upon a piece of wire hidden in the grass
it was a buried PROM2 tripwire-activated
bounding anti-personnel mine
and in the split second before the explosion
I wanted God to make that cup pass me by
but when the detonation threw me in into the air I saw pieces
of iron, pieces of my uniform, pieces of my flesh whirling
in orbit / sand stars porcelain four winds tartan
razors ice / Joseph Conrad proposing to Freya the girl from
the Seven Islands / my enemies cats stealing the planet oxygen
digging through garbage / all lighthouses ablaze all the way
from the New Hebrides to the Pepper Coast / the President of Zimbabwe
Canaan Banana
listening to the German radio / thousands of mumified fish heads
prophesying in alien tongues / Wolfgang Amadeus Mozart making airplanes out of a piece of a newspaper –
I never liked Mozart and that’s what threw me down on the ground
while the Vienna boy’s Choir sang:
“a jug goes to the water until it breaks
a jug goes to the water until it breaks“

God let that cup pass me by I thought there in the ambulance
let me live for a little bit longer at least for another 100 years
I don’t want to die now that our time has come
I wanted my medals to shine like oil platforms
lighting up the night flights over the Atlantic
and my veteran’s charisma to become electric
let my limousine slide through the crowd like Moby Dick
slid before the eyes of helpless captain Ahab
I never said I did not want to sell my soul
I was only negotiating the price
let me be invited at the presidential party
there are so many dishes I never tasted
there are so many people on this Earth whose destiny
I never took in my hands

I want to rob and preach to the robbed ones
I want to lie and laugh at the deceived ones
I want my place in the Ark so I can
watch the flood with the cocktail glass in my hands
since it is better to set fires than to be burned
it’s better to humiliate than to be humiliated
so let’s lay all the cards on the table – we have but one life
give me a hundred cannibal whores from Borneo
let me recover myself in the purifying fountains of youth
give me power to last forever like the invisible poison
in the veins of all humans

give me parts of their spines hands eyes brains hearts kidneys
my hands are the hands of the sculptor thirsty for a work
– I’ll smile at you, the green pastures of Croatia
with a smile of a harvester

in front of the hospital alley cats rummage through garbage
they have conspired to steal the oxygen of the entire planet
the iron holders on the facade are empty
fifty years ago three flags hung there
one for the gluttony another one for greed
and the third one for misery
instead of them we hoisted up our tricolor
the red is for the Christ’s mineral blood
the blood of our dead the guardian subterranean blood boiling
the white is for hope that we are fighting for a better civilization
the blue one is for our blazen adventure, for friendship firm as those
overseas telegraph cables that fishermen sometimes find
when their nets get lost somewhere
really deep
but the cats came overnight and did their dirty trick
so the red stands for gluttony once again
the white for greed
and the blue for misery

so, dear friends, one thing is certain:
those very cats are the guardians of that other world as well
these cunning cats that sometimes transform into politicians
the cats that are still rummaging through garbage
conspiring to steal the oxygen

1998; vertė Damir Šodan

St Andrews parduotuvėj netyčia sutikom mano klasiokę iš licėjaus; visada smagu ir juokinga šitaip sutikti žmones, ir nors St Andrews tikrai nedidelis miestelis, bet kokia po velnių tikimybė, kad būtent toj parduotuvėj būtent tuo metu klasiokė pirks sausainius ir pieną? Kita vertus, niekada nepamiršiu vieno epizodo iš pirmo kurso: manęs aplankyti atvažiavo draugė, tuo metu studijavusi Aberdeene, ir mums einant centrine Glasgow gatve sutikom kitą mano kursiokę iš licėjaus; paaiškėjo, kad mano draugė ir ta kursiokė lankė vieną darželį ir buvo nesimačiusios n (tarkim, dešimt) metų. Ir NETYČIA susitiko Glasgow. Ir burbėk paskui, kad nori, ant visokių holivudinių filmų “nerealistiškų, bet pretenduojančių į realizmą“ scenarijų!

Reklama
Reklama